COVID19 virüsünün dünya genelinde yayılması ile birlikte, hayatımızdaki birçok alışkanlık da değişime girdi. Artık vazgeçilmezimiz olan maskeler, dezenfektanlar, kolonyalar vb. gibi birçok hijyen ürünleri alışveriş listelerimizin başında geliyor. Virüsün yayılmasını engellemek ve korunmak için birçok önlem adımı bulunuyor. Yetişkinlerde olduğu kadar, çocuklarda da bir dizi önlemin alınması uzmanlar tarafından şiddetle tavsiye edilen bir konu. Peki okula giden çocuklarınız için nasıl bir hazırlık gerekiyor? Turuncumar ailesi olarak, çocuklarınızın okul çantasında olması gereken hijyen ürünlerini sizler için sıraladık. Gelin çocuğunuzun çantasına koyacağınız hijyen ürünleriyle virüse karşı birlikte savaşalım!

Yaş gruplarına göre farklılık gösterse de çocuklar bu süreci anlamakta zorluk çekebilir. Sosyal mesafe, öksürürken/ hapşırırken mendille ya da kol içiyle ağzı kapama, yüze fazla temas etmekten kaçınma gibi birçok hijyen kurallarını öğrenmiş olmaları gerekiyor. Bu basit kuralların öğrenilmesinin ardından hijyen ürünlerinin de nasıl kullanılması gerektiğini onlara anlatmalısınız. Peki nedir bu hijyen ürünleri? Açıklayalım.

Yıkanabilir/ Hijyenik Maske

Çocukların hijyenik maske kullanımı konusunda uzmanlar ikiye ayrılmış durumdalar. Ancak son dönemlerde çocukların da risk grubuna girmesiyle birlikte, gün boyu koruma amaçlı en az üç adet maske çocuğunuzun çantasında bulunmalı. Doğru maske kullanımının çocuklara anlatılmasıyla birlikte, küçük yaş grupları için öğretmenlerden rica ederek gün içinde maske değiştirilmesini talep edebilirsiniz.

Sabun

Çocuklar genel olarak etrafındaki her şeye dokunarak keşfetmeyi severler. COVID19 virüsü dışında da çocuk hastalıklarının başında gelen birincil etken el temizliğine dikkat edilmemesidir. Çocuklarınızın en az 20 saniye ellerini sabunlamaları gerektiğini vurgulayarak okul çantalarında sabun bulundurmalısınız. Çocuklarınıza sabunun kendilerine ait öz bakım ürünü olduğu anlatılmalıdır. Her ne kadar sabunlar bakteri barındırmasalar da çocuklarınız sabunlarını diğer çocuklarla paylaşmamalıdırlar.

Antiseptik Islak Mendil

Antiseptik ıslak mendil çocuğunuzun çantasında olması gereken ürünlerden biri. Gün içinde dokunacakları yerlerden alacakları zararlı bakteri ve kirlere karşı her an su ve sabuna ulaşamayabilirler. Çantalarında bulunacak ıslak mendil sayesinde her an ellerini ve yüzlerini temizlerken, ferahlayabilirler. Burada dikkat etmeniz gereken ıslak mendilin paraben içermemesidir.

El Dezenfektanı

Yüksek oranda alkol içeren el dezenfektanları, bakterilere karşı etkili koruma sağlarlar. Dezenfektan stantlarının, MEB tarafından okulların iç ve dış alanlarına konumlandırılması gerektiği söylense de sınıf içinde de her an ellerini dezenfekte edebilmeleri için çocuklarının çantasında yer almalıdır. 2-6 yaş aralığındaki çocuklarınız için gözetim altında kullanılması gereken dezenfektanların, çocuklar tarafından içilmesi, göze sıkılması gibi tehlikeli konularda çocuklarınızı uyarmalısınız.

Çocuk Kolonyası

Birçok marka tarafından çocukların hassas tenleri için özel olarak üretilen çocuk kolonyaları bulunmaktadır. Tam bir dezenfekte için 80 derecelik alkol içeren kolonyalar gereklidir. Çocuklarınızın okul çantasına gün içinde kullanımına yetecek boyutlarda çocuk kolonyası bulundurmanız yararınıza olacaktır. Ancak yine belirli uyarıları yapmanız gerekebilir.

Kuru Mendil

Birçok çocuk öksürürken ya da hapşırırken ağızlarını kapatmazlar. Çocuk hastalarının en yoğun görüldüğü zamanlar okulun açıldığı zamanlar olduğundan, çocuklarınıza gerekli kuralları öğretmekle sorumlusunuzdur. Kuru mendil kullanımının çocuklar tarafından alışkanlık haline getirilmesi, COVID19 önlemlerine de olumlu yönde etki edecektir. Okul çantalarında bulunduracağınız en az iki paket kuru mendil çocuklarınızın hastalanmalarının önüne geçerken, hijyenik ortam sağlamalarına da yardımcı olur.

İşte bu kadar basit hazırlıklarla çocuklarınızı okul saatlerinde virüslere karşı korumada hazır hale getirebilirsiniz. Hastalığın yayılmasına ve bulaşmasına karşı alacağınız önlemlerle çocuklarınızı koruyabilirsiniz. Alacağımız tedbirlerle bu kötü günleri geride bırakacağımız konusunda umutluyuz! Turuncumar ailesi olarak, çocuklarınızın okul çantasında bulunması gereken hijyen ürünlerini sizler için inceledik. Eğer güvenli markaları bulmada tereddütleriniz varsa www.turuncumar.com web sitemizden, çocuklarınızın sağlığını koruyabilecek yüzlerce hijyen ürünlerini bir arada bulabilirsiniz. Unutmayın! Çocuklarınızın hijyeni her zaman önemlidir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir