Doğru Gıda Alışverişi Nasıl Yapılır?

Temel ihtiyaçlarımızdan olan beslenme ihtiyacımız için yapacağımız gıda alışverişinin, bir sistematiği olduğunu biliyor muydunuz? Gün geçtikçe istenilen bilgilere hızlıca ulaşılma kolaylığı, milyonlarca tüketicinin daha fazla bilinçlenmesine yardımcı oldu. Turuncumar olarak, gıda seçimlerinde nelere dikkat etmelisiniz, sizler için ele aldık. Gelin birlikte detaylara bakalım!

Sağlıklı Ürünler Tercih Edin

Günümüzde doğal ürünlere olan rağbet artsa da gerçek anlamda bu ürünlere ulaşmak kolay olmuyor. Yanlış tercih edilen, bilinçsizce yapılan alışverişler insan sağlığını tehdit edecek kadar tehlikelidir. Özellikle hormonlu gıdaların ayırt edilemeyerek tercih edilmesiyle kalıcı sağlık problemleri yaşanmaktadır. Hormonlu meyve ve sebzeleri ayırt etmenizde yardımcı olabilecek püf noktalarını bir önceki yazımız olan “Meyve ve Sebze Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?” adlı yazımızdan ulaşabilirsiniz. (İlgili yazı linki buraya gelmelidir.)

Gıdalar Üzerindeki Bilgilere Hâkim Olun:

Gıdaların etiketleri, ürün içeriklerini belirtmekle beraber Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yönetmeliğine göre etiketlenmiş olmalıdır. Bakanlık tarafından onaylanan, tescillenmiş bir işletme tarafından üretilmiş olmasına özen göstermelisiniz. Özellikle gıdalar üzerindeki üretim ve son kullanma tarihleri, tavsiye edilen tüketim tarihi belirleyici olacaktır. Eğer bir ürün açıkta satılıyorsa, bu ürünlerin de üzerinde bilgi sahibi olacağınız etiketi bulunmalıdır.

Gıdaların Ambalajlanmasına Dikkat Edin

Her gıdanın uygun saklama koşullarında, uygun ambalajlarla muhafaza edildiğinden emin olmalısınız. Örneğin, balık almak istediğinizde balıklar buzların içinde, et almak istediğinizde etler dolapların içinde yer almalıdır. Açıkta bırakılan et ve et ürünleri bozulmalar göstererek sağlığınızı tehdit edecektir. Aynı zamanda ambalajında açılma, yırtılma, kırılma gibi problemler gördüğünüz ürünleri satın almamalısınız. Bu ürünler bozulma göstermelerinden ziyade ek olarak dışardan herhangi bir katkı maddesi eklenme riski taşırlar. Emin olmadığınız ürünlerden uzak durmalısınız.

Sonuç olarak, her gıda ürünün sahip olması gereken kriterleri bilmek, tüketicilerin daha sağlıklı seçimler yapmasına ve bilinçlenmesine yardımcı olacaktır. Sağlığı tehdit edici, Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmamış, marka bilinirliği olmayan, uygun ambalaj ve saklama koşullarından uzak gıdalardan uzak durmalısınız. Turuncumar olarak, nasıl doğru gıda alışverişi yapabilirsiniz, sizler için ele aldık. Bir sonraki yazılarımızda görüşmek dileği ile.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir