Meyve & Sebze Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

İçerdikleri vitamin, mineral, potasyum ve kalsiyum sayesinde meyve ve sebzeler vücut sağlığı için önemli besin kaynaklarıdır. Özellikle kırmızı ya da beyaz et tüketmeyen kişiler için bu açığı kapatmada etkin rol oynayan meyve ve sebzelerin seçimi zorlayıcı olabilir. Sağlıklı ve doğal yöntemlerle yetiştirilmiş meyve ve sebzelerin rengi, olmaları gerektiği renktedir. Örneğin, elma satın almak istediğinizde rengi aşırı parlak ya da aşırı soluk, kabuğu büzüşmüşse elma hormonlu ve sağlıksızdır. Bunun yerine normal kırmızılıkta, iyi bir kabuğa sahip elmalar daha sağlıklıdır. Turuncumar olarak, meyve sebze alınırken dikkat edilmesi gereken noktaları sizler için listeledik. Öneri yazımızı okumadan, satın almaya karar vermeyin!

Domates:

 

En sağlıklı domatesi tercih etmek için ilk olarak ağırlık faktörüne dikkat etmelisiniz. Eğer domatesi elinize aldığınızda içinin boş olduğunu hissediyorsanız, hormonlu bir domatesi elde tutuyorsunuz demektir. Aynı zamanda doğal domateslerin kokusu etkileyicidir, hormonlu domateslerde koku almazsınız.

Salatalık:

İyi bir salatalık için şekil belirleyici faktördür. Şekilsiz, kalın uçlu ya da bir ucu ince diğer ucu kalın salatalıklar sünger gibi ve kof olacaktır. Bu yüzden salatalığın düz ve iri olmasına, şekil bozukluğu olmamasına dikkat etmelisiniz.

Biber:

Biber satın alırken aşırı büyük ve etli olanlar hormonlu olacaktır. Ayrıca çekirdek yapıları kurudur ve tercih edilmemelidir. Taze biberler ise parlak ve sert yapıdadır.

Patlıcan:

 

Lezzetli patlıcanları şekillerinden ayırt etmeniz mümkündür. Bozuk şekil yapısı ve etli kısmının kof oluşu tercih etmemeniz anlamına geliyor. İyi bir patlıcan sert, parlak ve etli kısmı dolgun olandır.

Patates:

En besleyici patatesi almak için, darbesiz ve şekilsiz olması yeterli olsa da bazen yumuşaklığı da belirleyici faktördür. Yumuşamış patatesler kısa sürede çürüyecektir. Sert, kabuklu patatesleri tercih etmelisiniz.

Karpuz:

Geleneksel karpuz seçme yöntemlerimizden biri olan sesinden anlama etkili bir yöntem olabilir. Buna ek olarak karpuzların üstündeki çizgiler ve rengi belirleyici olacaktır. Kesildiğinde çekirdek yuvaları boş olan karpuzlar hormonludur ve yediğinizde aşırı bir nişasta tadı alırsınız.

Çilek:

 

Tatlı çilek seçmek için, aşırı büyük, yapışık ve hafif olanlardan uzak durmalısınız. Bu çilekler hormonlu olacağından sağlığınızı tehdit edebilir. Bu yüzden büyüklükleri değişebilen, yaprakları yeşil ve biraz ağır çilekler doğal çilekler olacaktır.

Limon:

Sulu limon satın almak için, ince kabuklu, lekesiz ve ağır olanları tercih etmelisiniz. Kalın kabuklu limonlar susuz ve hormonludur.

Portakal:

Taze portakal satın almak için, parlak turuncu ve ağır bir yapıda olması onun doğal olduğunu gösterir. Hafif, kalın kabuklu olan portakallar hormonlu olacaktır. Ayrıca kokusu da belirleyici bir etkendir.

Muz:

Olgun muz satın almak istiyorsanız, yer yer kahverengileşmeye başlamış muzları tercih etmelisiniz. Sarı kabuklu muzlar oldukça lezzetlidir. Siyah renge dönmüş muzlar çürümüş ve kötü kokan yapıdadırlar.  

Üzüm:

 

Taze üzüm, yeşil sapa sahip olanlardır. Eğer sapı seyrelmiş ve taneleri dökülüyorsa bu üzümleri tercih etmemelisiniz.

 

Meyve ve sebze insan sağlığını destekleyici besinlerdir. Taze, doğal ve sağlıklı meyve ve sebze satın almak için bazı kriterleri bilmeniz doğru seçimler yapmanıza yardımcı olacaktır. Dikkat etmeniz gereken genel özellikler, koku, şekil ve tat gibi konulardır. Turuncumar olarak listelediğimiz ürünleri seçme kriterlere, iyi bir tercih yapmanıza yardımcı olacaktır. Her zaman taze, doğal meyve sebzeleri bulabileceğiniz meyve reyonumuza bu linkten ulaşabilirsiniz. ( https://turuncumar.com/urun-kategori/meyve-sebze/ ) Linkimizi ziyaret edebilir, tek tıkla ihtiyaçlarınızı kapınıza kadar getirebilirsiniz. Unutmayın! Online alışveriş keyfiniz için en doğru adres Turuncumar olabilir! Keyifli alışverişler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir